
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Elements | 1 |
| Output Type | Active High, Active Low, Push-Pull |
| Max Power Dissipation | 437 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.1 V |
| Accuracy | 2.4 % |
| Power Dissipation | 437 mW |
| Threshold Voltage | 2.93 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 15 µA |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Max Supply Current | 25 µA |
| Reset | Active High , Active Low |
| Number of Outputs | 1 |
| Reset Timeout | 120 ms |
| Nominal Supply Current | 15 µA |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Overvoltage Threshold | 3 V |
| Undervoltage Threshold | 2.93 V |
| Max Reset Threshold Voltage | 3 V |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.86 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Watchdog Timer | Watchdog |
Stock: 771
Distributors
pcbx
Unit Price$1.01986
Ext.Price$1.01986
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.01986 | $1.01986 |
| 10 | $0.74523 | $7.45230 |
| 25 | $0.67674 | $16.91850 |
| 50 | $0.63817 | $31.90850 |
| 100 | $0.60180 | $60.18000 |
